Dinyeper Nehri

Temmuz 24, 2017
Dinyeper Nehri

Dinyeper Rusya  ile Ukrayna topraklarının bir kısmını sulayan eşsiz  bir güzelliğe sahip olan nehirdir. İdil ve Tuna nehirlerinden  sonra Avrupa’nın üçüncü uzun nehridir. 2290 km mesafe  uzunluğundaki bu nehir, Valday Dağları yaylasının tam olarak güneyinden doğar ve Smolensk’e ulaşır, Türkçe adı Beyaz Rusya olan Belarusa doğru uzanır, beyaz rusyanın doğu kısmından geçerek Ukrayna’ya ulaşır. Sol tarafından Desna Irmağı ile birleşen bu güzel nehir daha sonra Kiev’e geçer. Dinyeper Yaylası’nı bir eğimle dolaşır ve kıyı kısmını kısmen kapattığı bir haliç meydana getirerek Odessa’nın doğusundan  devam ederek Karadeniz’e dökülür. Dinyeper Nehri bizlere şehri ortadan ikiye ayırması sebebiyle İstanbul boğazını hatırlatıp şehre birazda olsa İstanbul havası katmaktadır.

Kiev de deniz olmaması nedeniyle bu nehrin önemi Kiev Halkı için oldukça büyüktür. Kısım Kısım plajları  olan Dinyeper nehrinin kumsalları yaz aylarında doluluk göstermekterdir. Düzenlenen tekne turları ile bu nehri gezebilir görülmeyen köşeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı etkinlikleri yakalayabilirseniz eğer Disco tekneleri görmeniz mümkündür. Disco Konsepti ile donatılan bu tekneler özel turlara ve doğum günü, kişisel partiler  v.b  etkinliklere açıktır. Aynı zamanda üzerinde bir çok köprünün bulunması Kiev halkının balık tutmasına yardımcı olur. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte balık tutma tutkunu insanların bu köprülere ve sahillere akın ettiğini görmeniz mümkündür.

Eğlence bakımından da bir çok gece clubü , restoran ve cafelere ev sahipliği yapan Dinyeper nehrinin Hidropark adı verilen bölümü mutlaka görülmelidir. Gecenin başlamasıyla birlikte beach partilerden çıkan insanların yine aynı bölgede nehir üzerinde bulunan gece cluplerine akın ettiğini göreceksiniz. Özellikle yaz aylarının hafta sonları insanların tercihi konumundadır.  Eğer tatiliniz yaz ayları içerisinde ve su sporlarıyla aranız iyiyse aradığınız bir çok imkan başkent Kiev de bulunan Dinyeper Nehrinde mevcut olacaktır.

En önemli kolları :
Brezine -585 km-
Pripyat -Pripet 790 km-
Teterev -365 km-
Ingulets -550 km-
Desna -1180 km-
Psel -800 km)’dir-