Mariinsky Park

Temmuz 24, 2017
Mariinsky Park

1874 yılında yapılmasının ardından ismi uzun bir süre adı “Tsarsky” olarak kalan Mariinsky Park’a  yapılan devrimin hemen ardından yakınındaki saraydan esinlenilerek şu anki adı konulmuştur. Çevresin de  çok sayıda devlet binasının bulunduğu  bu park, Huzurlu  atmosferiyle gezmek, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için en iyi noktalardan biridir. Üstelik parkta gezerken eski dönemlerde gerçekleşen önemli olaylara adanmış tarihi anıtları  ve o zamanlarda ölen kişilerin defnedildikleri mezarlıkları ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Yüz ölçümü olarak oldukça geniş bir alana sahip olan bu park aynı  zamanda içerisinde bir sarayı da bulundurmasından dolayı her ülkeden gelen turistlerin ilgi odağı olmuş ve gezi planlarında bir yer edinebilmiştir. Bu parkta bir çok parkta da olduğu gibi yeşillik hat safa da dır. Hafta sonları çiftlerin ve çocuklu ailelerin tercihidir.  Kiev i kuş bakışı gören manzarası ve nehir kenarında yer alması nedeniyle yeşille mavinin doğaya kazandırdığı en büyük güzelliklerden bir tanesidir.

Park içerisinde bulunan seyyar kahvecilerden kahvenizi alabilir parkın içerisinde bulunan balkon kısmına gelerek manzaranın eşliği içerisinde kahvelerinizi yudumlayabilmeniz mümkündür. İçerisin de Kiev halkının kurduğu küçük ticari tezgahlar mevcuttur. Buralarda şehrin ressamlarının kendi küçük imkanları ile yaptığı değeri büyük eserleri , Ukrayna yerel hediyelik eşyalarını ve boyanmış paskalya yumurtalarını bulabilir ve sahibi olabilirsiniz.  Mariinsky Park’ a da ulaşım konumu nedeni ile oldukça kolaydır. Kiev in merkezlerinden diyebileceğimiz Arsenalna bölgesinde yer alınır. Bağımsızlık meydanı ile arasındaki mesafe yürüyerek sadece 5 dk dır. Şehrin farklı yerlerinden buraya ulaşım ise metro aracılığıyla sağlanabilmektedir. Arsenalna metro durağına ulaştıktan son 5 dakikalık bir yürüyüş ile bu parka ulaşabilirsiniz.

Hafta sonları dışında  Yılbaşı ve Paskalya bayramlarında da bu parkın yeri büyük olup Kiev Belediyesi tarafından burada çeşitli organizasyonlar yapılmaktadır. Festival havasına erişen bu organizasyonlar ile Kiev de geçireceğiniz günler uyuşur ise tereddüt etmeden görülmelidir. Bu içerisinde saray bulunduran parkın büyüklüğünü gözünüzde canlandırabilirsiniz. Aynı zamanda bir mini gösteri amfisine sahip olan Mariinsky park bu yöndeki farklı etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.