Kreschatik Meydanı

Temmuz 24, 2017
Kreschatik Meydanı

Kiev’in ana caddesi durumundaki  Khreshchatyk    ilgi toplayan kafeleri, mağazaları, restoranları ve tarihi binalarıyla birlikte  şehrin en önemli cazibe merkezlerinden birisi olarak bilinmektedir. Cadde üzerinde bulunan binaların 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılmasından sonra Kızıl Ordu tarafından Stalinist mimariyle tekrar inşa edildiği bu tarihi cadde  hafta sonları günün belirli saatlerinde ve resmi tatillerde araç trafiğine kapatılarak insanların hafta sonunun tadını çıkarmasına ve araba seslerinden uzak bir gün geçirmesinde aracı oluyor.

Yol kenarlarında bulunan sokak sanatçılarının profesyonel derecede diyebileceğimiz muhteşem müzik dinletileri ve  dans gösterileri görülmesi gereken değerlerlerdendir.  Bir çok turistin ilgi odaklarından sadece bir tanesi olan kreschatik caddesi hafta sonları festival havasında bir gün geçirmenize yardımcı olur. Cadde de bulunan Türk restoranları, Ukrayna restoranları , Arap restoranları , Fransız ve İtalyan mutfaklarından da anlayabileceğimiz gibi bir çok milletten insanların zaman geçirdikleri önemli bir konumdadır Kreschatik caddesi. Zaman zaman Kiev Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerin büyük bir bölümü de bu cadde de yapılmaktadır. Bisiklet gösterileri,  motor ve araba gösterileri, Ukrayna yöresel eğlenceleri ve etkinlikleri , konserler , yemek festivalleri , Sınırsız alkol festivalleri ve buna benzer bir çok etkinlik hafta sonları caddenin kapanmasıyla birlikte şehre renk katmaktadır. Yeşilliğe de önem  verilen bu cadde de kısım kısım ağaçlandırma çalışmaları yapılmış ve neredeyse 5 metrede bir olmak üzere ağaçlar dikilmiştir. Caddenin başında bulunan Arena City içerisinde bir çok Gece Clubü, Restoranlar , Cafeler , farklı konseptlerde hizmet vermektedir ve turistlerin ilgi odağıdır. Rahatlıkla  güvenilir alışveriş yapacağınız Türkiye de bulunan Zara, Koton ve buna benzer mağazalar en iyi ürünleriyle misafirlerini beklemektedir.

Kreshatik caddesine ulaşımın en kolay ve ekonomik olduğu tek yöntem tahmin de edebileceğiniz gibi Kievin meşhur metrosudur. Üç farklı metro hattının da bir şekilde istasyon bağlantısı olan Kreshatik caddesi aynı zaman da şehir içi yolculukta transfer merkezi konumundadır. Bu sebeple günlük neredeyse 200 bin yolcu bu ulaşım hattını kullanmaktadır. Daha metro kapasından çıkar çıkmaz farklı bir yere geldiğinizi hissedeceğiniz bu cadde de havanın güzel olduğu neredeyse her gün Kreschatik metro kapısında farklı oyunlar ve Hiphop  danslarını yani yine sokak sanatçılarını göreceksiniz. Görülmeye değer Showları eminiz ki dikkatinizi çekecektir.  Aynı zamanda bütün Ukrayna tarafından bilinen Kiev in Kreschatik caddesi bu popülerliği nedeniyle  özellikle sevgililerin ve diğer herkesin en kolay ve pratik  buluşma noktasıdır.