Kiev Pechersk Lavra

Temmuz 24, 2017
Kiev Pechersk Lavra

Konum aldığı bölgeye ismini  veren manastır Kiev Monastery of the Caves  – Lavra  pechersky- 1051 yılında kurulmuş olup Kurulduğu yıllarda Doğu Avrupa’daki Ortodokslar için önemli bir dini merkez konumundadır.  Manastırın altındaki mağaralar günümüz itibari ile müze olarak kullanılmaktadır. Keşişlerinin yaşamlarını devam ettirdikleri ve ibadet ettikleri, galerilerin ziyaretçilere sergilendiği müzenin yanı sıra  alanda bulunan çan kulesi ve kilise bölümü görülmeye değer olup ziyaretçi akınına uğramaktadır. Pechersk Lavra’yı bir çok halen aktif kiliselerden oluşan bir kompleks gibi değerlendirebilirsiniz. Konusu geçen bu tariihi güzellik UNESCO dünya mirasları içerisinde yer almaktadır. Burayı gezmek için her ne kadar farklılık gösterse de yarım gününüzü alır demek mümkündür. Bu sanat harikası manastır içerisinde tam 18 farklı kiliseye yer vermiştir ve bunların altı tanesini yerin altında bulunmaktadır. Slav Ortodoks Hristiyanlar için bu manastırda bulunmak oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise bu ziyaretleriyle hacı mertebesine erişebilmektir.

Manastırın içindeki kiliselerin her biri bambaşka dünyadır. Mumlar ile dua eden Hz.Meryem ve Hz.İsanın fotoğraflarını öpenler ile birlikte farklı bir ibadet ortamında buluyorsunuz kendinizi.  Söz konusu olan bu kiliselerde papazların mumyalanmış heykellerini de görebilmeniz mümkündür.

Mikro Minyatür Müzesi görülmeye değer,

Pechersk Lavra Manastırı içerinde yer alan mutlaka görülmesi gereken bir müze. İçeri de sadece mikroskopla bakınca anca görebileceğiniz sıra dışı eserler vardır. Toplu topu iğne ucuna bile yapılmış satranç takımları ve buna benzer bir çok şey burada mevcuttur ve bu eserlerin yaratıcısı Ukraynalı Mykola Syadristy dir.

Paskalya Yumurtaları Göz Dolduruyor…

Manastırın içerisinde bulunan kayın ağaçlarından elde edinilmiş ve yüzlerce paskalya yumurtasından meydana gelen muhteşem bir sanat eseri daha mevcuttur. Bu sanat eseri üzerine yetmişten fazla küçük çocukların elleriyle boyamasıyla yaptığı şekillerden oluşturulmuştur. Bu eser bir art-work ve Ukraynalı sanatçı Oksana Mas’ın bir projesidir. Bir çok fotoğraf çekmek isteyeceğinizden ve evinizin bir köşesinde bir tablo haline getireceğinizden eminiz. Gezi sırasında Kievrehberiniz.com ailesi rehberinin de size eşlik edeceği Kiev Pechersk Manastırında görüp hatıra edinilecek bir çok eser bulunmaktadır.