Ulusal Opera Evi

Temmuz 24, 2017
Ulusal Opera Evi

Klasik müzik dinlemekten haz alan gezginlerin Kiev gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer alması gereken Ulusal Opera Evi 1867 yılında inşa edilmiştir ve açılmıştır. Barok mimarisine sahip binasının görkemli görüntüsü ve ses akustiği ile ziyaretçilerini büyüleyen opera bu opera cennetinde Ukrayna-Rus balesi ağırlıklı olmak üzere yıl içerisinde olabildiğince fazla performans halka sergileniyor. Tüm bunların yanı sıra binanın içerisinde yer alan Güzel Sanatlar Müzesi’ni gezerek fazlasıyla değerli resim ve ikon koleksiyonlarına göz gezdirebilirsiniz.

Kiev in adından her fırsatta söz ettiren muhteşem Ukrayna Ulusal Opera Evi yüz yıldan daha fazla, yıllara kafa tutarcasına sanata ve müziğe ev sahipliği  halen yapmaktadır.

Rus siyası geçmişinin en sözünden ettiren suikastlarının birine sahne olarak kötü bir anıya şahit olmuştur. Muhteşem mimarisi ile Ukrayna’nın başkenti Kiev de yer alan Ulusal Opera evi Çarlık Rusya sı başbakanlarından Pyotr Arkadyeviç Stolipin vurulduğu yerdir.  Günümüz tarihçilerinin unutamadıkları suikastın  sonucunda  yaşamını yitiren başbakanın ‘’ Çar için ölmekten mutluyum ‘’ sözünü söylediği yerdir Ulusal Opera Binası.
Reform politikaları ile adı anılan Stolipin mezarı Kiev de bulunan Pechersk Lavra da dır.
Kiev Ulusal Opera Binasının Dış görüşünü oldukça detaylı ve etkileyicidir. Konum olarak dört yer ağzında bulunur ve metro istasyonlarından teatralyanaya yürüme mesafesindedir. Opera binasına adımınızı attığınızdan itibaren detaylar gözünüze çarpar. Halılar , korkuluklar ve görülmeye değer şık şamdanlar…  En önemlisi ise hissedebilenlerin anlayabileceği sahneden gelen bir sanat atmosferidir.
Profesyonel sanatçılar, yaratıcı ışıklandırmalar ve gözleri büyüleyen dekorları sayesinde uzun yıllar hafızalardan silinemeyecek bir iz bırakacağından hiç şüpheniz olmamalıdır. Bu Kiev in kalbinde yer alan Ulusal Opera Binası Fransız Rönesans dönemine ait barok mimari özelliklerini kendinde taşımaktadır. Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası Kiev Slarmonisi bu sanat eseri mimariyi günümüze kadar korumuştur ve ses akustiği muhteşemdir.

40 bin m2 yerleşim alanına ve 1650 kişilik kapasiteye sahip olan bu sanat eseri Opera Binası Kiev’i ziyaret eden her turistin gezip görmesi gereken yerlerden birtanesidir. Kuruluşumuz tercümanları bu kültürel gezinizde yanınızda bulunarak sizlere rehberlik edeceklerdir.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki KievRehberiniz.com ailesi tercümanları gezileriniz için yeterli donanıma sahiptirler.