Obolon Naberezhna

Temmuz 24, 2017
Obolon Naberezhna

Bilindiği üzere Kiev de deniz yoktur. Kiev in merkezine yakın bir konuma sahip olan Obolon bölgesi halkın nezih kesimlerinin yaşadığı bir yerleşim yeridir. 2 km uzunluğundaki resimde görünen bu yürüyüş yolu nehrin tam kenarında bulunup Lüks cafelere ev sahipliği yapmaktadır. Kısım Kısım küçük çaplı plajlara da sahip olan Obolon yaz aylarında halkın nehre girip güneşlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Şehir merkezinden sadece 4 km dışarıda olan obolon sahilinde gündüz yaşanan sıcaklıklar yerini akşamları rahatlatıcı bir serinliğe bırakmaktadır. Bunu fırsat bilenler soluğu obolon sahilinde alırlar.

Plajlarda kurulan iskelelerde, kumsala atılan armut minderlerde küçük çaplı cafe havası verilen obolonda sakin bir ortamda huzurlu bir şekilde yemeğinizi yiyebilir, içkinizi yudumlayabilir ve son derece kaliteli olan nargilelerinizi içebilirsiniz. Nehir kumsalına sıfır olan ve dinyeper nehrinin eşsiz manzarasında bu imkanları tatmak hoşunuza gidecektir. Obolon a ulaşım oldukça kolaydır. Kiev in herhangibir metro istasyonundan yolculuğa başladığınız takdirde 20 ila 30 dakika içerisinde buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca taksi imkanı da en popüler seçeneklerden biridir. Kiev de taksilerin ucuz olması nedeniyle neredeyse metro kadar ilgi gören taksilerde ulaşımda çok önemlidir . Türk parası karşılığı 10 tl olan 70-80 Ukrayna grivnası ile buraya ulaşım sağlanabilmektedir. Yürüyüş yolunun hemen başında bulunan orta halli tarihi bir kilise de mevcuttur.

Sahil boyu yürüyüşünüze başlamadan önce bu kilise de mutlaka görülmesi gerekenlerin arasındadır. İçeri de tarihle günümüzü birbirine bağdaştıran birçok yapıtı bir arada görmeniz mümkün olacaktır.  Aynı zamanda eğer ziyaretiniz yaz aylarında gerçekleşecek ise burada bulunan değişik aktivitelere şahitlik edebilirsiniz. Gece konserleri, Sokak sinemaları, sahilde ki su sporları aktiviteleri , bazı cafe ve restoranların özel gün etkinlikleri buraya renkli bir atmosfer katmaktadır.   Tüm bunların dışında biz Türklerin vazgeçilmez bir özelliği de hafta sonları ve bulunan ilk fırsatta deniz, göl  ve nehir kenarlarında mangal zevkidir. Bu zevkinizi de Kiev de bulunan Helal et satan Türk marketlerinden etlerinizi temin edebilirsiniz ve yurt dışında olmanız sizi bu zevkinizden mahrum etmez.