Ukrayna’ya Pasaportsuz Seyahatler Başladı

Temmuz 23, 2017
Ukrayna’ya Pasaportsuz Seyahatler Başladı

Son günler de Avrupa ve Orta Doğudan oldukça yüksek Turist çeken Ukrayandan son olarak da geçtiğimiz günlerde Türkiye müjdesi geldi !

Bildiğimiz gibi Ukrayna halihazırda bulunan vizesiz gidebildiğimiz bir ülke konumundaydı. Türk vatandaşlığına sahip olan herkes vize ye gerek duymadan Ukrayna ya seyahat edebiliyordu. Şimdi yapılan anlaşma gereği Ukrayna ya Türk vatandaşları için pasaport da ortadan kalktı. Türkiye Cumhuriyeti ve Ukrayna Hükümeti arasında iki ülke vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerini ilgilendiren kurallara dair anlaşma 14 Mart 2017 tarihinde Ankara Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk işleri Genel Müdürü Büyükelçi Mehmet Samsar ile Ukrayna Hükümetinin Ankara da bulunan Büyükelçi Andriy Sıbiga tarafınfan imzalanmıştı. Ukrayna imzaları atılan bu uygulamayı 17 Mayıs ta Ülkemiz Türkiye ise 20 Mayıs tarihinde onaylamıştı.
İki ülke arasında turizm i canlandırmak ve ekonomiye gelir sağlamak amacıyla 14 Martta atılan imzaların yürürlüğe girmesi iki ülke vatandaşlarını oldukça heyecanlandırdı. Atılan bu imzalar iki ülke arasında ki stratejik dostluğun pekişmesinde büyük rol oynadı. Bu anlaşmanın üzerine Ukrayna dan Türkiye ye ve aynı şekilden Türkiye den Ukrayna ya turist izdihamı yaşandı.

 

Ukrayna ya nasıl pasaportsuz giderim sorularının cevabını arayanların ilk olarak yeni çipli Kimlik kartlarını edinmiş olmaları gerekmektedir. Yapılan anlaşmalara göre Ukrayna ve Türkiye vatandaşları pasaporta gerek duymadan edinmiş oldukları yeni çipli kimlik kartları ile (ID KART) iki ülke topraklarına giriş-çıkış ve transit geçiş haklarına sahip olabileceklerdir. Ukrayna ve Türk vatandaşları yapılan anlaşmaya göre 180 gün içersin de 90 güne kadar vizesiz kalabileceklerdir. Rusya ve Türkiye arasında geçmişte yaşanılan siyası krizler Ukrayna ile aramızdaki dostluğu doğru orantıda güçlendirmiştir. Son zamanlarda Türk halkına karşı artan sempati gözle görülür şekilde artmış ve halkın tavrı eskiye göre değişmiştir.

Kiev de yaklaşık 15 bin Türk vatandaşı yaşam sürdürürken Pasaportsuz girişlerin başlamasıyla birlikte bu sayı hızla artmaya devam etmektedir. Ukrayna halkının daha havaalanından başlayan misafirperverliği ülkenin turizmini canlı tutmakta büyük önem taşımaktadır. Vizesiz olmasının ardından pasaportsuz da seyahatlerin başladığı Ukrayna da Turizmin canlanmasını fırsat bilen bir çok Türk firmaları da bu ülkeye yatırımlarını güçlendirmek için harekete geçmişlerdir. THY den sonra Kiev Uçuşlarına zaman kaybetmeyen Pegasus Hava yolları en büyük örneklerden sadece bir tanesidir. Hemen ardında yaz aylarında charter uçuşlarına hız kesmeden devam eden atlas jet havayolları kiev seyahatlerini sürdürmektedir. Havayolu şirketlerinin yanı sıra Türkiye de isim yapmış bir çok kuruluşlarında Ukrayna da faliyetlerini sürdürebilmek için girişimlerinin bulunduğunu bilmekteyiz.